zpět

Conus geographus - Homolice mapová

Conus geographus - Homolice mapová

čeleď: Conidae velikost: 5 - 15 cm
Nachází se v tropických vodách Indopacifiku. Jde o nejjedovatější homolici, i pro člověka smrtelně jedovatého plže. Tento plž patří mezi rybožravé. Homolice disponují jedovou žlázou jakýmsi žihadlem zakončenou ostrým dutým zoubkem.
Výše uvedená homolice bodne poblíž plující rybku a zoubkem si ji přidrží dokud zcela neochrne, připravena ji pak pozřít. Bodnutí proběhne ve zlomku sekundy a dá se postřehnout pouze na zpomaleném filmovém záběru.
Jed homolice, který je vpraven do oběti je toxin, který způsobuje svalovou paralýzu. U zasaženého člověka druhem Conus geographus, kterému není provedeno umělé dýchání může nastat do pěti hodin smrt zástavou dechu. Příznaky jako nevolnost, zvracení a střevní koliky vymizí do 24 hodin.

Z odborné literatury jsem se dočetl, že tento druh způsobil smrt několika lidí.
Vážná zranění lidí způsobily tyto druhy homolic: Conus geographus - Homolice mapová, Conus tulipa - H. tulipánová, Conus omaria - H. cylindrická, Conus marmoreus - H. mramorovaná a Conus textile - H. síťkovaná.

Všechny tyto druhy mají velice pěkné lastury. Lastury čeledi Connidae jsou také velmi oblíbené mezi sběrateli pro svoji pestrost (asi 400 druhů). Pouze jeden druh homolice se vyskytuje ve Středozemním moři. Pro člověka není tato homolice (Conus ventricosus - Homolice středomořská) nebezpečná.

 

Conus textile - Homolice síťkovaná

čeleď: Conidae velikost: 4 - 13 cm

Nachází se v tropických vodách Indopacifiku. Patří mezi jedovatější homolice. Na snímku se chystá pozřít plže Turbo petholatus

 

Conus marmoreus - Homolice mramorovaná

čeleď: Conidae velikost:  cm
Nachází se v tropických vodách Indopacifiku. Patří mezi jedovatější homolice. Je kanibalem ostatních druhů homolic.